top of page

Ossów 2021 r.



W połowie sierpnia 1920 r. Ossów był miejscem krwawych walk w obronie przedmościa warszawskiego. Stoczony tu bój przyniósł Polakom pierwsze na przedpolu Warszawy i jednocześnie przełomowe w wojnie z bolszewikami historyczne zwycięstwo.


Walki na odcinku Wołomin - Leśniakowizna rozpoczęły się 13 sierpnia. Tego dnia między godz. 15 a 17 przednie oddziały 79. brygady sowieckiej, wchodzącej w skład 27. Dywizji Strzelców, uderzyły na polskie pozycje w rejonie Leśniakowizny. Nieprzyjaciel dotarł do okopów, ale w wyniku kontrataku został zmuszony do odwrotu.

14 sierpnia o świcie znajdujące się w rejonie Mostówki i Majdanu pułki 235. i 236., wchodzące w skład 79. brygady, ponownie uderzyły na Leśniakowiznę. Po krótkim przygotowaniu artyleryjskim zaatakowało kilka tyralier bolszewickiej piechoty. W wyniku silnego natarcia linia obrony pod Leśniakowizną została przerwana, a oddziały sowieckie natarły na oddalony o 3 km Ossów. W trakcie kilkugodzinnych walk kilkakrotnie odpierano ataki wroga, przy czym bolszewikom udało się podejść najdalej do wschodnich krańców wsi. Około południa doszło do przeciwnatarcia polskiego, w wyniku którego bolszewików wyparto z Ossowa i Leśniakowizny oraz odzyskano przejściowo utracone pozycje (por. rys. 1 i 2). Tego samego dnia o 22.30 doszło kolejny raz do ataku na pozycje polskie pomiędzy Leśniakowizną a Okuniewem, (były to już oddziały 17. Dywizji Strzelców), ale i ten atak został odparty.


Także 15 i 16 sierpnia bolszewicy ponawiali ataki, lecz tak jak poprzednio, okazały się one bezskuteczne. Ostatnie potyczki w tym rejonie miały miejsce jeszcze 17 sierpnia nad ranem, po czym wojska sowieckie zaczęły się w popłochu wycofywać. Był to także skutek rozpoczętej poprzedniego dnia rano kontrofensywy znad Wieprza.


Powyższy tekst, to fragment książki pt. „By nie zapomnieć. Ossów 2020”, autorstwa Dariusza Szymanowskiego.


W tym roku uroczystości rocznicowe, związane z potyczkami pod Ossowem rozpoczęły się Mszą świętą pod krzyżem upamiętniającym bohaterską śmierć ks. majora Ignacego Skorupki. Główną atrakcją obchodów 101 rocznicy zmagań z nawałą bolszewicką był Piknik Wojskowy, podczas którego swój sprzęt zaprezentowała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Dla uczestników pikniku zorganizowano wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można też było spotkać sportowców, którzy reprezentowali Polskę na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich.


Poniżej mała fotorelacja z pikniku:





Comments


bottom of page